close menu icon
WYKONAJ TEST SŁUCHU
disability icon
plus icon minus icon
eye on icon eye off icon

UBYTEK SŁUCHU

Istnieje wiele przyczyn niedosłuchu. W kategoriach medycznych ubytek słuchu oznacza dysfunkcję układu słuchowego.
 

Można wyróżnić 3 typy niedosłuchu:


1. Przewodzeniowy ubytek słuchu – związany z zaburzeniami w obrębie ucha zewnętrznego lub/i środkowego. Przyczynami mogą być np.: namiar woskowiny, infekcje, perforacje w błonie bębenkowej, otoskleroza (zaburzenie ruchliwości kosteczek słuchowych) oraz czynniki genetyczne. Może być wyleczony farmakologicznie lub w drodze interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach do korekcji ubytku przewodzeniowego stosuje się aparaty słuchowe.

2. Nerwowo- czuciowy / odbiorczy ubytek słuchu związany z dysfunkcją ślimaka, jak również nerwu słuchowego oraz wyższych ośrodków słuchu. W większości przypadków jego przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania komórek słuchowych związane np. ze starzeniem się organizmu lub przebywaniem w hałasie. W większości przypadków nie może być wyleczony za pomocą leków lub operacji, wymagane jest wówczas zastosowanie aparatów słuchowych.

3. Mieszany ubytek słuchu – połączenie ubytku przewodzeniowego oraz nerwowo-czuciowego. Najczęściej korygowane przy pomocy aparatów słuchowych.

Tempo pogłębiania się niedosłuchu jest zazwyczaj niejednakowe dla różnych częstotliwości. Najczęściej w pierwszej kolejności pogarsza się zdolność do słyszenia dźwięków wysokotonowych – jak np. śpiew ptaków. W kolejnych etapach następuje pogorszenie rozumienia oraz rozróżniania wysokoczęstotliwościowych spółgłosek oraz ogólny spadek rozumienia mowy oraz trudności w komunikowaniu się z innymi.


up link
footer home icon Słuch-Ton s.c. ul. Jaśkowa Dolina 130B 80-286 Gdańsk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
close icon

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

Uzupełnij dane i wyślij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

Wybierz preferowaną datę i godzinę wizyty

Preferowana godzina: