close menu icon
WYKONAJ TEST SŁUCHU
disability icon
plus icon minus icon
eye on icon eye off icon

Dlaczego warto dbać o odpowiednią higienę uszu?

image

Zagrożenia wynikające z nieprawidłowej higieny uszu

Jak odpowiednio zadbać o higienę uszu? W naszym gabinecie często pada to pytanie, zatem spieszymy z odpowiedzią!

Ważną kwestią codziennej higieny uszu jest świadomość, że woszczyna to (obok włosków rosnących w przewodzie słuchowym) naturalna ochrona ucha. Właśnie dlatego dopiero jej nadmiar stanowi utrudnienie. 

Dbanie o higienę uszu w najbardziej znany w ostatnich latach sposób może być niebezpieczne, dlatego – uwaga – patyczkom higienicznym, mylnie nazywanym też patyczkami „do uszu” mówimy stanowcze NIE! Mogą one wyrządzić więcej szkody, ponieważ używając ich wpychamy woszczynę jeszcze głębiej i tym samym zatykamy ucho, a organizm zwiększa woskowinową produkcję. W dłuższej perspektywie prowadzi to do powstania tzw. czopów woskowinowych (zwanych również korkami), które nie tylko dają uczucie zatkanego ucha, ale również wpływają na pogorszenie słyszenia. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza laryngologa, który mechanicznie usunie nam niechciany korek z ucha. Co więcej, czyszcząc uszy patyczkami jesteśmy narażeni na uszkodzenie przewodu słuchowego a w skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do perforacji błony bębenkowej – czyli jej przebicia! Warto więc oszczędzić sobie uporczywych i często bolesnych dolegliwości.

Jak więc bezpiecznie zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się woskowiny?

Bardzo cennymi produktami pomagającym w utrzymaniu dobrej higieny uszu są specjalne spreje służące do usuwania woskowiny usznej. Warto zadbać o dobry i naturalny skład takiego wyrobu. Spreje te poza regulowaniem ilości woszczyny w uchu, powinny tworzyć barierę ochronną przed działaniem bakterii i grzybów a tym samym chronić uszy przed infekcjami. Dodatkowo powinny  pomagać uszom zwalczać wszelkie podrażnienia a jego skład najlepiej by był w 100% naturalny. W naszym gabinecie Pacjentom polecamy Vaxol.

Podsumowując, należy zrezygnować z samodzielnego mechanicznego oczyszczania uszu i rozejrzeć się za specjalistycznym preparatem, który jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologiczne.

W ramach kontroli stanu woskowiny w uszach zapraszamy na videootoskopię lub jej tradycyjną wersję – badanie otoskopowe, które opisałyśmy w poprzednim wpisie na naszym blogu!

Zapraszamy do rejestracji
SŁUCH-TON
ul. Jaśkowa Dolina 130 B
Gdańsk- Morena
Tel. 58 380 12 23

 

up link
footer home icon Słuch-Ton s.c. ul. Jaśkowa Dolina 130B 80-286 Gdańsk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
close icon

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

Uzupełnij dane i wyślij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

Wybierz preferowaną datę i godzinę wizyty

Preferowana godzina: