close menu icon
WYKONAJ TEST SŁUCHU
disability icon
plus icon minus icon
eye on icon eye off icon

Tympanometria szerokopasmowa WB z wykresem 3D

image

Tympanometria szerokopasmowa

Aby przedstawić zalety tympanometrii szerokopasmowej - krótkie przypomnienie o standardowej wersji tego badania: 

Tympanometria jest krótka, bezbolesna i bezinwazyjna. Nie wymaga odpowiedzi Pacjenta, więc nie ma ograniczeń wiekowych. Podczas badania sprawdzamy pracę ucha środkowego - ciśnienie, ciągłość i pracę błon bębenkowych, trąbki słuchowe i pracę mięśni strzemiączkowych. 

Tympanometria to pomiar odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Klasyczna tympanometria wykonywana jest pojedynczym tonem, dla jednej częstotliwości wynoszącej 226 Hz - i to jest zasadnicza różnica. 

Tympanometria szerokopasmowa wykonywana jest trzaskiem szerokopasmowym (a nie pojedynczym tonem tak jak było dotychczas w klasycznej wersji badania). W tym przypadku jeden pomiar to tympanometria dla różnych częstotliwości w zakresie 226-8000 Hz (a nie tylko dla jednej częstotliwości, tak jak to było poprzednio). 

Zyskujemy dzięki temu wizualne odzwierciedlenie pracy ucha w postaci wykresu 3D. Pozwala nam to także na zarys dodatkowej krzywej tzw. “referencyjnej”. Jest to uśredniona wartość pomiarów tympanometrycznych oraz absorbancji błony bębenkowej. Dzięki tej sumie “wypadkowej” otrzymujemy wynik miarodajny i rzetelny, wykluczający przypadkowe czynniki zewnętrzne lub załamania krzywych np. podczas przełknięcia śliny czy ruchu głową. 

Zawsze podkreślamy, że tympanometria należy do grupy badań obiektywnych, więc teoretycznie nie wymaga współpracy z pacjentem. Jednak w praktyce, wykonanie jej podczas ruchu, płaczu lub rozmowy, często wiąże się z dodatkowym utrudnieniem i wpływa na ostateczny kształt krzywej. Dlatego wspomniana powyżej krzywa referencyjna jest kolejnym wartościowym elementem odróżniającym tympanometrię szerokopasmową od jej klasycznej wersji.

Tympanometria szerokopasmowa jest badaniem stosunkowo nowym wobec czego  wciąż jest odkrywane i pogłębiane. Mimo to, już dziś ma dużą wartość diagnostyczną przy różnych schorzeniach ucha środkowego takich jak wysiękowe zapalenie, otoskleroza, dysfunkcja trąbki Eustachiusza czy niedosłuch. 

Mówiąc o tympanometrii szerokopasmowej krótko - to znacznie bardziej szczegółowa wersja klasycznego badania o rozbudowanym potencjale diagnostycznym. Zamiast pojedynczego tonu dla jednej częstotliwości, bada ucho w sposób szerokopasmowy - czemu zawdzięcza swoją nazwę. 

up link
footer home icon Słuch-Ton s.c. ul. Jaśkowa Dolina 130B 80-286 Gdańsk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
close icon

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

Uzupełnij dane i wyślij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

Wybierz preferowaną datę i godzinę wizyty

Preferowana godzina: